Kysak – Kavečany, hrady v Košickej kotline

Ráno sme na železničnej stanici Michalovce traja z 1.MI_KST – Miro, Cyril a Miloslav. Vyčkávame na info tabuli vlak do Humenného, o 5:45 žiadna zmienka – len 6:18 s 20 min. meškaním. To nemôžeme stihnúť jediný autobus z Humenného (kde je rezerva na prestup len 5minút) smer Podčičva a na hrad Čičva o 7:00. Zdá sa, že Regiojet končí v Košiciach a pár cestujúcich dovezie autobusom. Na železničnej stanici je veľa cestujúcich – prichádza vlak do Košíc s odchodom 5:51. Robíme rýchle rozhodnutie – nastupujeme v poslednej chvíli a v Košiciach sme 6:59. V Košiciach o 7:18 presadáme na prípoj do Kysaku kde sme o 7:35. Web CP.sk je nespoľahlivý.

Z Kysaku ideme po červeno značenom turistickom chodníku E8 „Cesta hrdinov SNP“. Vonku je čerstvo súdiac cca 8°C. Nejako sme minuli odbočku na ruiny hradu Kysak a tak sme pokračovali ďalej po červenej na Jánošíkovú baštu 523m  s prekrásnym výhľadom na náprotivnú NPR Humenec 618m a údolie Hornádu. Vpravo pohorie Slanskych vrchov, vľavo NPR Bokšov.

Pokračujeme ďalej na sedlo Prielohy 765m po prašnej lesnej ceste (po zvážaní stromov), zo sedla sa vraciame kúsok na sever po modrej značke (smer Veľká Lodina) na vyhliadku 780m s prekrásnom lúkou plnou posledných jesenných kvetov a motýľov. V hlbokej doline bolo počuť ručanie jeleňa. Po krátkom oddychu sme sa vrátili a pokračovali na juh po červenej značke smerom na sedlo Repy.

Na strome nás zaujala drevená tabuľka s nápisom „hrad Sokoľ“. Po krátkom váhaní (keďže jeden hrad sme nenavštívili) sme ho išli hľadať. Najprv sme prudko klesali, potom trocha blúdili v spleti lesných chodníkov. V bezprostrednej blízkosti sa ozýval jeleň v ruji. Nakoniec sme objavili ruiny hradu na vrchole 628m s lavičkou, dreveným krížom a info tabuľou. Trafiť späť bolo už ľahké, škoda že tabuľka s názvom Hrad bola rozlomená na položená na pni vedľa cesty a nebolo označené správne smerovanie k hradu Sokoľ. Ten podľa všetkého leží neďaleko pôvodnej starej cesty z Kavečan do Kysaku asi 3,5km nad obcou Sokoľ.

Pokračovanie po červenej prinieslo rozčarovanie, cesta plná prachu, na sedle repy dookola vysoká žihľava. Od rázcestia Kráľová studňa 690m (nevideli sme ju, lebo je na odbočke modrá značka) pribúda cyklistov, jazdia veľmi rýchlo. Nám ani kamene na ceste nevadili. Tesne pri chodníku je betónový plot ZOO Kavečany.

Pri peknom prístrešku sme urobili spoločné foto s výhľadom na Kojšovú Hoľu 1246m.

Od Janošovej lúky 605m je cesta rozrytá odťahaných kmeňov bukov. Cyklisti majú cyklocestu oddelenú od turistického chodníka – ale bicyklujú ako chcú aj po chodníku. Zastavujeme sa na chate Hrešná 590m, po občerstvení pokračujeme po červenej a veľmi prašnej ceste po úbočí lesa dole do Kavečian popri lyžiarských vlekoch. Mnohí auta odparkovali kde sa dalo a odvážlivci pokúšali svoje tátoše do kopca v dvoch výmoľoch riskujúc zničenie motorovej vane na spodku vozidla.

Po peknej poľnej ceste plnej dozrievajúcich šípok popri chatách ukrytých v dolinách prichádzame do lesa. S údivom zisťujeme, že v lese je množstvo chát, prašných kamenistých ciest. Po chvíli odbočujeme po žltej do kopca. Po križovaní s asfaltkou trocha hľadáme žltú značku. Konečne sme na ceste z Košíc do ZOO v Kavečanoch. Namierime si to ďalej po žltej, neskôr označenej aj ako náučný chodník na opravené zvyšky Košického hradu a na konci vystupujeme po schodoch na kótu 16,9m na výhliadkovú vežu Hradová 466m, tá je otvorená len do 18:00. Cestou späť ideme po príjemnej širokej, urovnanej kamienkovej ceste na zastávku MHD. Nakoľko čas pokročil a za chvíľu sa bude stmievať volíme dokončenie túry z Kavečan linkou MHD. Za 15minút sme na železničnej stanici – zadarmo, nakoľko je Týždeň Európskej mobility“.

Slnko zapadlo pred odchodom vlaku. O 19:01 vlak REX vychádza z Košíc a mieri do Michaloviec. Vystupujeme o 20:09 a rozchádzame sa domov.

A tak táto túra zmenila názov na Tri hrady v Košickej kotline.

GPS tracker dáva správny čas ale po exporte  je čas posunutý o 2hod, popisku hodí kde sa mu zachce..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *