51. zimný zraz KST a 10. medzinárodným zimným zrazom turistov.

25. – 28. januára 2018 sa v kysuckej Oščadnici konal 51. zimný zraz KST a stretnutie turistických oddielov mládeže, ktorý bol zároveň 10. medzinárodným zimným zrazom turistov. Zúčastnili sa ho aj turisti z Čiech a Poľska.

Najväčšia kysucká obec Oščadnica, s charakteristickými prvkami valašského a kopaničiarskeho osídlenia, patrí medzi významné centrá zimnej i letnej turistiky. Tiahne sa od ľavého brehu rieky Kysuca hore dolinou potoka Oščadnianka v dĺžke 13 km. Domy, z veľkej časti drevenice, sa rozliehajú do ďalších dolín i na strmé úbočia Kysuckých Beskýd. V obci s 22 osadami žije 5700 obyvateľov, počas turistického zrazu sa ich počet takmer zdvojnásobil. Ubytovacích kapacít je tu dostatok, ja s kolegami turistami z Prvého michalovského KST sme sa ubytovali v jednej z najvyššie položených chát v osade Závozy, vo vzdialenosti 7 km od centra obce. Po štvrtkovom ubytovaní sme sa prešli po osade, pozostávajúcej takmer výlučne z pekných dreveníc.

Pre účastníkov zrazu, peších turistov aj bežcov na lyžiach, usporiadatelia pripravili bohatý program. Z deviatich lyžiarskych trás sa však niektoré, nižšie položené, museli pre nedostatok snehu zrušiť. Dostatok snehu bol na hrebeni Kysuckých Beskýd, preto veľká časť lyžiarov, ale aj peších turistov mierila hore, k najvyššiemu kopcu Kysuckých Beskýd – Veľkej Rači (1236 m n.m.). Väčšina využila cestou na hrebeň jednu z troch lanoviek – Dedovka, Lalíky a Marguška. Vrchol Veľká Rača je na hranici s Poľskom, cca 100 metrov pod vrcholom na poľskej strane je pekná veľká chata, v ktorej sme sa občerstvili. Časť z nás pokračovala v túre trojhodinovým pochodom po hraničnom hrebeni po Malú Raču a potom do Starej Bystrice. Väčšina sa vrátila po hrebeni až na Dedovku. 

autor: J. Serbák 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *