Vodná turistika
Pondelok, 19 Február 2018

Vodná turistika

8.9.2013 Plavba veteránov - Hornád

Tento splav Hornádu sa už tradične stáva našou poslednou plavbou roka. Napriek tomu sa táto akcia niesla v duchu hojnej účasti. Od nás prišlo na splav 8 plavcov a Norikina vnučka, takže sme vyrazili na dvoch autách. Posádku tvorili Ivan, Tomáš, Milan, Norika, Marián a Eva. Jožka a Braňo sa k našej výprave pripojili v Košiciach na lodenici Anička. Potom sme už autobusom vyrazili na začiatok nášho splavu do Lodiny.


Čítať ďalej...

Plán akcií vodnej turistiky na rok 2014

Apríl

26. - 27. 
Prielom Hornádu a Hnilca
- (30 km ) – organizuje: KAMIKSE Akademik TU Košice. Bližšie info: www.kamikse.sk Keďže je to ECO akcia musí sa ísť na dva dni pretože jeden deň sa zbierajú odpadky vo vode a druhý deň sa splavuje. Inak sa prielom Hornádu splaviť nedá.


Máj

8. - 11. 
Jarný splav tatranských riek
- Belá, Čierny Váh (60 km ) - organizuje: Ladislav Cehlár. 0905 931010, cehlar*micronic.sk


Čítať ďalej...

17.8.2013 Relax na plachetnici ZEFYR

Je sobota 17.8.2013 a osem členov Prvého michalovského klubu slovenských turistov sa o 15.00 hod. schádza v Michalovciach a troma autami sa prepravujú na stredisko Lúč na Zemplínskej Šírave pod starou lodenicou. Olinka nakúpila jedlo a pitie, odparkujú autá a 8 členov posádky sa naloďuje pod vedením kapitána Tomáša na plachetnicu ZEFYR.


Čítať ďalej...

21.7.2013 Neplánovaný splav Ondavy

Už dlho sa chystám, že napíšem o našom nedeľnom neplánovanom splave Ondavy. Zase som sa k tomu dostal v Remetských Hámroch, kde je na to asi najlepšia atmosféra. Sprava počujem cvrkot svrčkov a zľava moje odrhovačky momentálne spieva môj obľúbenec Jaromír Nohavica.

Tento príbeh sa tu vlastne aj začal, keď mi ráno v nedeľu zavolal Milan, že musí ísť neplánovane do služby. Hneď som stál pred dilemou, koho ďalšieho odvolať, ale keďže sme šli na Ondavu, tak samozrejme padla voľba na priateľa Jiřího z Prešova, pre ktorého to mal byť prvý splav, ale mal to najďalej. Takže s Vranovčankami som sa stretol v Hencovciach, kde sme presadli do jedného auta a odviezli sme sa do Slovenskej Kajne pod Domašu, kde sme začali náš splav.


Čítať ďalej...

15.6.2013 Slnovratový splav Popradu

15. júna ráno o pol siedmej vyrážame z Michaloviec v zostave Ivan, Tomáš a Marián do Košíc, kde prekladáme ešte nenafúknuté lode do autobusu a o niekoľko minút sa už pohýňame smerom na Prešov, kde sa k nám pripájajú aj poslední účastníci expedície. Rýchlo nakladáme lode a vyrážame k obci Čirč, kde sa začína náš splav.

Cestou sa zastavujeme v Lipanoch, kde sa robí ešte posledné dopĺňanie zásob v potravinách. Tí, ktorí sú svedomití a majú tieto veci už poriešené, vtrhnú do neďalekej krčmy na doplnenie tekutín.


Čítať ďalej...

2.6.2013 Splav Hornádu MDD

Pri príležitosti MDD TJ Slávia UPJŠ v Košiciach zorganizovala splav Hornádu, na ktorom sa z Michaloviec zúčastnilo šesť plavcov: Ivan, Jožka, Marián, Vierka, Tomáš a Jozef. Ďalší šiesti svoju účasť na poslednú chvíľu vzhľadom na nepriaznivú predpoveď odvolali.

Takže sme sa zredukovali do jedného auta a po daždi sme vyrazili smer Košice. Telefonicky sme u Košičanov zistili, že u nich neprší a splavovať sa bude. A naozaj po prejdení Dargova sa počasie ako šibnutím čarovného prútika zmenilo a čoskoro aj slniečko vykuklo spoza mrakov.


Čítať ďalej...

Plán akcií vodnej turistiky na rok 2013

Máj

12.5.2013         
Splav Hornádu pre každého
- (24 km )
Veľká Lodina - Košice 
organizuje TJ Slávia UJPŠ Košice
Zraz našich plavcov Močarianska 10
U nás organizuje: Marián Lukáček 0905 603137,


Čítať ďalej...

12.5.2013 Náš prvý tohtoročný splav - Hornád

V nedeľu 12.5. sme sa konečne dočkali počasia vhodného na splavovanie a prišla nám vhod aj pozvánka od našich Košických priateľov ísť s nimi na Hornád.

Takže ráno o pol ôsmej sa stretli dve posádky v zložení Marián, Matúš, Jozef a Marianna, naložili lode a ostatné veci do auta, a vyrazili smer Košice. Za Sečovcami sme sa ale obávali, či na druhej strane Dargova už na nás nebude čakať dážď, lebo tak to vyzeralo. Našťastie mračná sa rozplynuli a my za pekného, aj keď veterného počasia sme dorazili do lodenice UJPŠ, kde sme sa mali všetci stretnúť.


Čítať ďalej...

Malé vodné elektrárne a budúcnosť vodnej turistiky ?

368 nových vodných elektrární, z toho aj 17 na Hornáde, 15 na Laborci, 11 na Topli, 5 na Ciroche, či 3 na Udave. To všetko predpokladá nová "Koncepcia využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do r.2030". Pod maskou ekologického získavania energie z obnoviteľných zdrojov sa pripravuje ďalšie rozkradnutie eurofondov (a teda aj našich daní) developermi.

Ešte horšie je, že pri tom dôjde k nenapraviteľným škodám na našich vodných tokoch z hľadiska krajinárskeho, rybárskeho, flóry a fauny, ako aj z hľadiska rekreačného využitia. Pre vodákov by to znamenalo premenu vodných tokov na neatraktívne kanály stojatej vody, prerušované otravnými a nebezpečnými prekážkami v podobe vodných elektrárni.


Čítať ďalej...