12.1.2014 Kráľová hoľa
Pondelok, 19 Február 2018

12.1.2014 Kráľová hoľa

Tohtoročná zima bola na sneh chudobná. Bežkári sa teda veľmi netešili, ale zato pre nás, peších turistov, to znamenalo, že sme sa mohli vydať aj do vyšších hôr ako zvyčajne, bez toho aby sme museli riešiť úskalia spojené s veľkým množstvom snehu.

Po parádnom výstupe v ukážkovom počasí na Kriváň, sme obrátili pozornosť na Nízke Tatry, konkrétne na Kráľovú hoľu (1948m). Tentokrát bola predpoveď počasia dlho nejasná. Pre samotnú Kráľovú hoľu hlásili polojasno, ale pre mnohé okolité lokality oblačno. Hlavne však hlásili silný vietor, ten nás ale od túry v chodeckom teréne nomohol odradiť.

Záujem o túru bol slušný a k naším trom autám sa pridalo ešte jedno z horného Zemplína. Kým sme došli do Telgártu, spravili sme si ešte krátku zastávku pri prameni Hrona, kúsok od sedla Besník.

Túru sme začali v Telgárte. Odtiaľ sme šli hore po červenej turistickej značke. Ukázalo sa, že predpoveď počasia bola príliš optimistická. Silný vietor a sneženie sme pocítili, hneď ako sme prekročili hranicu lesa. Občas to vyzeralo ako na Sibíri. Našťastie sme boli všetci dobre vybavení a bezpečne sme došli na vrchol, kde sme sa zohriali v "núdzovom útočisku", miestnosti vyhradenej pre turistov v budove tamojšej meteorologickej stanice.

Po spoločnom fotení na vrchole sme sa v dobrej nálade pobrali dole. Tentokrat už ale po atraktívnejšej zelenej značke, vedúcej cez Kráľovú skalu (1690m).  Dole to išlo oveľa lepšie, keďže vietor sme mali v chrbte. Postupne sme sa dostali mimo oblačnosti a na Kráľovej skale sme už konečne mali aj to sľubované "polojasno".

Po takejto túre by bolo hanbou nezakončiť ju dobrou večerou, a tak sme pravidlo turistiky (že je to najkomplikovanejší spôsob ako sa dostať do krčmy) potvrdili v miestnej reštaurácii.


účasť: 17 (z toho 11 členov klubu)
vzdialenosť: 12,1 km
prevýšenie: 1120 m


Pozrite si galériu fotiek...