Petícia za otvorenie Tatier a sprístupnenie slovenských jaskýň
Pondelok, 19 Február 2018

Petícia za otvorenie Tatier a sprístupnenie slovenských jaskýň

KST rozbieha petíciu za otvorenie viacerých peších, vysokohorských, cykloturistických a vodných trás na území TANAPu, za skrátenie sezónnej uzávery turistických chodníkov na obdobie od 15. marca do 15. júna a za zrušenie všeobecného zákazu vstupu do jaskýň.

 

Súčasný stav rozhodne vyhovujúci nie je. Predražení horskí vodcovia si defacto "sprivatizovali" veľkú časť Tatier. Niektorí z nich to otvorene dávajú najavo svojim arogantným správanim nielen voči ostatným vysokohorským turistom, ale žiaľ aj voči vlastným klientom. A napriek tomu, že od ostatných očakávajú dodržiavanie všetkých možných zákonov, niektorí z nich sa neštítia ukradnúť istiace pomôcky z vysokohorských trás a ohroziť tak bezpečnosť iných v záujme dosiahnutia vyššieho zisku.

Majú pri tom na mysli dodržiavanie takých zákonov, ktoré údajne v záujme ochrany prírody bránia turistom v pohybe mimo značkovaných turistických trás. Zaujímalo by ma, v čom poškodzuje bežný turista prírodu viac ako samotný horský vodca a jeho klienti, ktorí sa pohybovať mimo značkovaných trás môžu? Absurdnosť zákonov ale ešte lepšie ilustruje skutočnosť, že v tých istých Tatrách, kúsok vedľa, spoločnosť Tatry Mountain Resorts, a.s. vo veľkom devastuje krajinu kvôli stavbe zjazdovky priamo v NPR Skalnatá dolina s najvyšším 5. stupňom ochrany.

Ale späť k petícii:

Čelná strána petície, znenie, požiadavky 

Príloha - zoznám trás na sprístupnenie

Neviem, či bolo najšťastnejším riešením spájať viacero požiadavok do jednej petície. Neviem si tiež predstaviť, čo by z hľadiska bezpečnosti znamenalo mať prístupné turistické chodníky počas celej zimy. Bol by som za to, aby prístupnosť v takomto období bola podmienená nízkym stupňom lavínoveho nebezpečenstva (max. 2/5), adekvátnou výbavou (mačky, cepíny...) a poistením pre prípad zásahu horskej služby. Čakajte každopádne, že na najbližšej väčšej akcii vás zastavím ja alebo Ivan s podpisovým hárkom :)